УЕФА ги тера Украинците да си ги сменат дресовите, имале политичка и воинствена порака

Од:

УЕФА делумно ја прифати жалбата на Русија поднесена поради изгледот на новиот дрес со кој украинската фудбалска репрезентација ќе настапи на ЕУРО2020.

Украина од дресот ќе мора да го отстрани натписот „Слава на Украина, слава на јунаците“, откако УЕФА заклучи дека слоганот испраќа политичка порака и содржи историски и милитантен контекст.

– По детална анализа, натписот „Слава на нашите јунаци“ очигледно е од политичка природа и затоа треба да биде отстранет од натпреварите во организација на УЕФА, изјави портпаролот на Европската куќа на фудбалот.

Руските политичари го критикува спорниот натпис, наведувајќи дека таа парола за време на Втората светска војна ја користеле украинските националисти, кои се бореле на страна на нацистите против Советската армија.

Картата на која се наоѓа полуостровот Крим ќе остане на украинскиот дрес, бидејќи, како што истакна УЕФА, станува збор за меѓународно признати граници. Русија во 2014 година еднострано го припои Крим кон своjaта територија.

Би можело да ве интересира

Холандија ја совлада Австрија, стана третата репрезентација што се пласира во осминафиналето

Жарко Настоски

Сејдини ги пофали фудбалерите: Покажаа желба за победа

Жарко Настоски

Нашите по поразот од Украина: Во вториот дел се покажа вистинската Македонија, можевме барем до бод

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Украина го урна македонскиот сон за осминафинале, горчлив пораз за „црвено-жолтите“

Жарко Настоски

Зеленски: Доколку Западот го остави Киев на цедило, ќе ја создадеме најмоќната армија во Европа

Ана Ололовска

Нов убедлив триумф на Италијанците, се пласираа меѓу 16-те најдобри на ЕУРО2020

Жарко Настоски