Убедлив стар на Блокотехна во дебито во БИБЛ лигата

Од:

Екипата на Блокотехна од Гевгелија со победа го започна својот деби настап во регионалната Балканска лига (БИБЛ).

dobivaj vesti na viber

Кошаркарите на Блокотехна попладнево пред својата публика славеа убедлива победа над албанската екипа Тирана со 100:68 по четвртини 24-16, 30-20, 30-9 и 16-23.

Најефикасен во гевгелиската елипа беше двејн Бенџамин со 25 поени додека Горан Главчев постигна 21.

Ова беше вториот меч кој се одигра денеска во јубилејната 10-та сезона во БИБЛ. Во првиот црногорскиот тим Ибар од Розаје, Загуби од бугарскиот Академик Бултекс (Пловдив) со 83:94.

Вториот македонски претставник и минатогодишен финалист во ова натпреварување, Куманово утре гостува во Софија кај тимот на Левски.

Последниот меч од првото коло меѓу Башкими (Призрен, Косово) и Рилски спортис (Самоков, Бугарија) е закажан за 7 декември.

Би можело да ве интересира

БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

А1он

БИБЛ: ТФТ со две победи се враќа од Бугарија

А1он

Убедлив пораз на ТФТ на гостувањето кај Ирони Нахарија

А1он

Втор пораз на Куманово во БИБЛ лигата

А1он

Стартна победа на ТФТ Скопје во БИБЛ лигата

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он