Убедлив пораз на Вардар од Веспрем во Лигата на шампион

Од:

Ракометарите на Вардар 1961 се пред елиминација во Лигата на шампиони (ЛШ) откако вечерва во Скопје загубија убедливо од Веспрем со 41:27 (21:11) во првиот осминафинален натпревар против унгарскиот првак.

Веспрем го контролираше натпреварот од самиот почеток, констатно зголемувајќи ја предноста над инфериорниот Вардар, кој го одигра еден од своите најлоши натпревари.

Унгарците заминаа на полувреме со предност од 10 голови разлика, по што вториот дел беше формалност од резултатски аспект.

Најефикасен кај „црвено-црните“ беше Иван Чупиќ со девет голови.

Реваншот во Унгарија се игра на 8 април.

Би можело да ве интересира

Вујовиќ: Не мора да ме сакаат, ама додека сум јас тренер, има да гинат за Вардар

Жарко Настоски

Вардар ќе обезбеди милион евра гаранција за да добие дозвола за настап во Лигата на Шампионите

Ана Ололовска

Пепи Манасков ќе ги тренира кадетите на Вардар

Жарко Настоски

Вардар ги доби ривалите во ракометната Лигата на шампиони

Ана Ололовска

Моралес и Бакари нови ракометари на Вардар

Ана Ололовска

Вардар 1961 и во новата сезона на ЛШ стартува од групната фаза

Ана Ололовска