Уапсено едно лице поврзано со смртта на Сала

Од:

Британската полиција уапси 64-годишен жител на Северен Јоркшир во случајот со смртта на фудбалерот Емилијано Сала, објави Би-Би-Си. Човек е осомничен за извршување акции што довеле до смрт поради небрежност.

По апсењето, човекот се согласил да соработува со истрагата и бил ослободен. Полицијата не го открива идентитет на лицето и бара да не се шпекулира за случајот.

Дваесет и осумгодишниот Сала во јануари оваа година се пресели од Нант во Кардиф за 15 милиони фунти. На патот од Франција до Велика Британија, приватниот авион се урна при што загина Сала заедно со пилотот Дејвид Иботсон.

Би можело да ве интересира

Објавена морбидна фотографија од Емилијано Сала од мртовечницата, полицијата трага по сторителот

Татјана Ташкова

Откриени нови детали за трагедијата на Сала

Ана Ололовска

Нант поднесува жалба до ФИФА против Кардиф за трансферот на Сала

ВИДЕО: Последно испраќање на починатиот фудбалер Емилијано Сала

Телото на Сала е однесено во Аргентина

Ана Ололовска

Мбапе донираше пари за пронаоѓање на пилотот Иботсон