„Ролан Гарос“ планира да прима до 20.000 гледачи на ден

Од:

На љубителите на тенисот во Париз ќе им биде дозволено да гледаат натпревари во живо на Отвореното првенство во Франција на крајот од септември и почетокот на октомври, а организаторите на турнирот соопштија дека планираат да дозволат да се исполнат најмногу 60% од нивните капацитети.

Планот на Федерацијата е Ролан Гарос секој ден да прима до 20.000 гледачи на сите терени, а за подоцнежните фази, кога ќе се играат само на еден или два терени, бројот ќе се намали на 10.000.

На овој начин, Ролан Гарос може да стане првиот официјален тениски турнир со публика на трибините од почетокот на пандемијата Ковид-19, бидејќи во моментот претходно се планира натпреварите да се одржат зад затворени врати. Според организаторите, тие ќе овозможат околу 50-60 проценти од целосниот капацитет за гледачи на тенискиот комплекс.

Според некои експерти, одлуката на Француската тениска федерација била диктирана од финансиската зависност на организацијата од приходите од Ролан Гарос, поради што биле решени да не го откажат годинашното издание на турнирот, туку да го одржат во подоцнежна фаза.

Ролан Гарос 2020 е планирано да се одржи од 27 септември до 11 октомври.

Би можело да ве интересира

Дебитантско финале на Индијан Велс

Ана Ололовска

Мареј ќе го пропушти Дејвис купот

Ана Ололовска

Федерер излегува од Топ 10 за прв пат од јануари 2017 година

Ана Ололовска

Зверев обезбеди пласман на завршниот АТП турнир

Ана Ололовска

Соборен рекордот на Федерер според бројот на Мастерс настапи

Ана Ололовска

Мекинро: Еднаш ја криев лутината, затоа што момците не смеат да плачат

Ана Ололовска