Тур д Франс: Валверде победник на 17 етапа

Од:

Шпанецот Алехандро Валверде од тимот Мовистар, е победник на 17 етапа од Бањере д Лушон до Пејрагуд во должина од 143,5 км. Второто место на оваа тешка ридска етапа го освои Крис Фрум, а трет беше неговиот тимски колега велосипедистот на Скај и носителот на жолтата маица Бредли Вигинс.

dobivaj vesti na viber

Во генерален пласман води Вигинс пред Крис Фрум кој има заостанување од 2,05 минути, а на трето место се наоѓа Италијанецот Винченцо Нибали од тимот Ликвигас со 2,41 минути заостанување зад водечкиот Бредли Вигинс.

Би можело да ве интересира

Руски велосипедист ќе настапува под француско знаме: Одамна сакав да го сторам ова

А1он

Хронометар велосипедска трка во Маврово

Ана Ололовска

Планинска велосипедска тура „Осоговска авантура“ од Пониква до Царев Врв

Ана Ололовска

Македонскиот велосипедист Талевски при врвот на „Трката низ Америка“

Ана Ололовска

Одземена организацијата на Европското првенство во велосипедизам на Белорусија

Ана Ололовска

Формиран нов велосипедски клуб „Феникс сајклинг тим“ – Тетово

Ана Ололовска