Тухел: ПСЖ сè уште не е запознаен со повредата на Нејмар

Од:

Тренерот на Пари Сен Жермен, Томас Тухел призна дека ќе мора да почека некое време за да дознае колку е сериозна повредата на Нејмар.

dobivaj vesti na viber

Клубот пред неколку дена излезе со изјава во која се наведува дека 26-годишниот играч ја обновил старата повреда во стапалото. Ова се случи во мечот против Стразбур од Купот на Франција.

Тухел беше доволно искрен да признае дека сè уште нема информации за тоа колку долго ќе биде без еден од неговите главни напаѓачи. Тренерот рече дека ќе знае повеќе во следната недела кога фудбалерот ќе биде подложен на дополнителни тестови. Во оваа фаза, постои загриженост дека Нејмар може да биде надвор од тимот за осминафиналниот натпревар против Манчестер Јунајтед во Лигата на шампионите.

– Сè уште е рано да се каже нешто за Нејмар. Факт е дека тој и Марко Верати се повредени, и ова е тажна ситуација за нас. Треба да најдеме решенија како тим за да продолжиме да победуваме, изјави Тухел.

Капитенот на ПСЖ, Тиаго Силва пак смета дека секогаш е непријатно да се загубат клучни играчи.

– Но, ние сме ментално силни и имаме други талентирани фудбалери кои можат да ја завршат работата, додаде Бразилецот.

Би можело да ве интересира

Во Франција тврдат дека Зидан на лето ќе застане на чело на ПСЖ

Ана Ололовска

Гризман му даде поддршка на Умтити: Без него немаше да го освоиме СП, тој е примерен професионалец

Ана Ололовска

Покетино: Се надевам дека Мбапе ќе остане во ПСЖ долго време

Ана Ололовска

Монако му врачи отказ на тренерот Ковач

А1он

Ковач пред отказ во Монако

Ана Ололовска

ПСЖ не може да најде нов клуб за Дракслер поради високата плата на фудбалерот

Ана Ололовска