Трипл-дабл за историја на Лука Дончиќ

Од:

Екипата на Далас триумфираше синоќа во НБА лигата над Вашингтон со 125:124, предводена од расположениот Лука Дончиќ кој уфрли 31 поени, додавајќи и 12 скокови и рекордни 20 асистенции во кариерата

Словенечкиот кошаркар со тоа им се приклучи на Оскар Робертсон, Меџик Џонсон и Расел Вестбрук како четвртиот кошаркар во историјата на НБА со трипл-дабл ефект на еден натпревар од + 30 поени, 20 асистенции и 10 скокови.

Од друга страна, неславен рекорд постави екипата на Оклахома, која загуби од Индијана со 152:95, претрпувајќи го највисокиот пораз на домашен терен во клупската историја.

Резултати од натпреварите во НБА лигата одиграни ноќта меѓу саботата и недела:

Шарлот – Детроит 107:94

Хјустон – Голден Стејт 87:113

Атланта – Чикаго 108:97

Кливленд – Мајами 107:124

Орландо – Мемфис 112:111

Минесота – Њу Орлеанс 134:140 (по продолжение)

Оклахома – Индијана 95:152

Далас – Вашингтон 125:124

Јута – Торонто 106 :102

ЛА Клиперс – Денвер 104:110.

Би можело да ве интересира

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Ана Ололовска

Лилард: Кога е здрав, Дурант е најдобар играч во НБА

Ана Ололовска

Адетокумбо: Ако мојот син бараше да ја завршaм кариерата и да играм повеќе со него, ќе го сторев тоа веднаш

Ана Ололовска

Денвер избори учество во плејофот

Ана Ололовска

Кармело Ентони влезе во Топ 10 во историјата на НБА-лигата според бројот на поени

Ана Ололовска

Вестбрук: Се сметам себеси за најдобар плејмејкер во оваа лига

Ана Ололовска