Тричковски со два нови гола за АЕК Ларнака, двата од пенал

Од:

Екипата на АЕК Ларнака се искачи во топ шест на табелата во кипарското фудбалско првенство што носи разигрување за шампионската титула, но и за излез на меѓународната сцена во наредната сезона.

Најзаслужен за тоа е крилниот напаѓач на македонската репрезентација, Иван Тричковски кој беше двоен стрелец во триумфот над директниот конкурент за плејофот, АЕЛ Лимасол со 3:1.

Тричковски беше стартер за АЕК, првиот погодок од белата точка го реализира во 15. минута, вториот во 54. минута и од игра беше повлечен во 67. минута.

Лидер на табелата во шампионатот на Кипар е Анортозис со 36 бода, четири повеќе од Омонија. Трет е АПОЕЛ со 31 бода, а горниот дел го заокружуваат Аполон со 29, АЕК Ларнака со 25 и Неа Саламис со 23.

Би можело да ве интересира

Мароко го совлада Бразил

ВИДЕО: Аргентина ја совлада Панама со 2:0, Меси со 800 гола во кариерата

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Професионален голман двапати спречи момче да постигне гол за неговиот роденден и ја згрози јавноста

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Каков хаос: Фудбалот стана ватерполо-судијата го продолжи мечот за 42 минути сред невреме

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Груби за играњето фудбал: Јас дриблам, а градоначалникот на Тирана даде гол со пета

Орце Костов

Лука Станковски го постигна првиот гол за Горица