Три натпревари плус два условно суспензија за Нејмар

Од:

Напаѓачот на Пари Сен-Жермен, Нејмар е казнет поради удирање на навивач на Рен по финалето на францускиот куп. Бразилецот се изнервира откако го изгубил финалето (2:2, 5:6). Дисквалификацијата ќе биде три натпревари плус два условно, а со тоа и сезоната за Нејмар е завршена предвреме.

Претходно, Нејмар беше исто така дисквалификуван три натпревари во евро-куповите за навреда на судијата на натпреварот против Манчестер јунајтед (1:3).

Нејмар поднесе жалба против оваа одлука на УЕФА, а исто така планира да ја оспори дисквалификацијата од Француската федерација.

Во тековната сезона, Нејмар настапи на 27 натпревари и постигна 22 гола.

Би можело да ве интересира

Фалкао лут на раководството на Монако

Ана Ололовска

Мурињо може да застане на чело на ПСЖ

ПСЖ одби да го размени Нејмар за Навас, Родригез и Бејл

Ана Ололовска

Лил заинтересиран за Ренато Санчез

Ана Ололовска

Гризман изненаден од гласините дека е против доаѓање на Нејмар

Ана Ололовска

Нејмар го цитира Боб Марли

Ана Ололовска