Три медали за каратистите на Макпетрол на Балканијадата во Хрватска

Од:

Два златни и еден бронзен медал освоија каратистите на Макпетрол на 19. Балканско првенство за кадети, јуниори и постари јуниори (У21) викендот во Дубровник, Хрватска.

Со златни медали се закитија Петар Спасеновски во највозрасната натпреварувачка категорија на постари јуниори и Абдурахим Идризи кај јуниорите во категорија -55 кг. Бронзен медал освои Глигор Петков.

– На ова првенство ние заминавме максимално подготвени и бевме решени да направиме голем успех. Сакам да истакнам дека во голема мерка успеавме во планираното. Резултатите секако дека можеа да бидат и поголеми, само ако првиот ден се обезбедеше тренерска акредитација за уште еден наш тренер, кој ќе ги предводеше докажаните спортистки Моника Пендаровска и Анѓела Мојсовска, кои за жал останаа без медал, иако тие две минатата година беа финалистки, изјави тренерот Бошко Заборски.

На првенството учество земаа 12 балкански држави со 889 натпреварувачи.

Би можело да ве интересира

Макпетрол презентираше ново упатство за безбедно ракување и користење на своите производи

Ана Ололовска

Зошто ЕУ става акцент на алтернативните видови на горива

Предраг Петровиќ

Каратистите на прием во Агенцијата за млади и спорт

Ана Ололовска

Роберто Ацковски освои бронзен медал на младинското Европското првенство во Будимпешта

Ана Ололовска

Македонскиот каратист Бојан Костов освои бронзен медал на ЕП во Будимпешта

Ана Ололовска

Каратистката Пулексенија Јованоска е најдобар спортист на Прилеп за 2019

Ана Ололовска