Трета победа на Словенија на Евробаскет 2017

Од:

Репрезентацијата на Словенија ја оствари и третата победа на Европското кошаркарско првенство.

Словенија во натпревар од 3.коло на шампионатот ја совлада Грција со 78-72.

До оваој триумф Словенците ги предводеа Горан Драгиќ и Лука Дончиќ кои заедно постигнаа 42 поени. Дончиќ средбата ја заврши со 22, а Драгиќ со два помалку (20).

Во првиот натпревар од А групата чиј домаќин е Хелсинки, селекцијата на Франција убедливо го победи Исланд со 115-79.

Словениците се лидери на табелата со три победи, пред Франција која има две. Можност за втора победа ќе има и ко-домаќинот Финска кој вечерва игра против Полска.

Досега се одигра и еден натпревар во Б група во Тел Авив, каде Украина со 88-81. За Украинците ова беше прва победа на шампионатот, а Грузијците го претрпеа вториот пораз.

Во оваа група денеска се играат и средбите Литванија – Италија и Германија – Израел. Досега селекциите на Италија и Германија немаат пораз.

Би можело да ве интересира

Жофри Ловерњ заигра првпат по осум месеци

Ана Ололовска

Поранешниот тренер на МЗТ доби отказ во Задар

Ана Ололовска

Кошаркарките од КК „Крива Паланка” со победа ја отворија сезоната

Ана Ололовска

Пешиќ: Ситуацијата во Југославија беше многу посериозна од оваа во Каталонија

Ана Ололовска

Во Хонгконг демонстрантите запалија дрес на Леброн

Ана Ололовска

Блат го напушти Олимпијакос

Ана Ололовска