Тренерско деби на Маскерано на клупата на Аргентина

Од:

Поранешниот фудбалер на Барселона и Ливерпул, Ксавиер Маскерано (37) во јануари ќе седне на клупата на аргентинската репрезентација до 20 години, објави денеска Фудбалската федерација на Аргентина.

dobivaj vesti na viber

За Маскерано тоа ќе биде прв тренерски ангажман.

Во својата фудбалска кариера легендарниот дефанзивец собра 147 настапи за аргентинската репрезентација и е втор фудбалер на сите времиња според бројот на одиграни репрезентативни натпревари. Повеќе од него настапи во аргентинскиот дрес има само Лионел Меси.

Маскерано на клупски план ги носеше дресовите и на Ривер Плата, Коринтијанс и Вест Хем, а кариерата ја заврши во ноември 2020 година во аргентинскиот прволигаш Естудијантес.

Би можело да ве интересира

Маскерано ја презема тренерската функција во репрезентацијата на Аргентина до 20 години

Ана Ололовска

Меси може да игра со Уругвај и Бразил, тренира со репрезентацијата на Аргентина

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Квалификации СП 2022: Нови победи на Бразил и на Аргентина

ВИДЕО: Аргентинците си заминаа од Бразил, ФИФА ќе го решава скандалот предизвикан од ковид-протоколите

Меси повикан во репрезентацијата за претстојните квалификации за СП 2022 година

Ана Ололовска

Меси може да пропушти три натпревари во Барселона поради карантин во Аргентина

Ана Ололовска