Тренерска смена во Херта

Од:

Германскиот прволигаш Херта му врачи денеска отказ на тренерот Пал Дардаи поради серијата лоши резултати и само двете победи на последните осум натпревари во Бундеслигата.

На местото на Дардаи, кој претходно во два наврати беше тренер на Херта за која во минатото настапуваше и како играч, е назначен Тајфун Коркут. Поранешниот тренер на Хановер, Штутгарт и Баер Леверкузен, потпиша договор со раководството на Херта до крајот на сезоната.

-Со ангажманот на Коркут сакавме на екипата да и дадеме нов импулс. Тој во минатото покажа дека умее да стабилизира клуб и да го поттурне напред, изјави спортскиот директор на Херта, Фреди Бобич.

Херта по 13. Кола во Бундеслигата се наоѓа на 14 место, пет бодови над зоната за испаѓање.

Би можело да ве интересира

Кимих најдобар фудбалер на Германија во 2021 година

Ана Ололовска

Баерн не започна преговори со Левандовски поради Холанд

Ана Ололовска

16-годишниот Ванер стана најмладиот дебитант на Баерн во Бундеслигата

Ана Ололовска

Холанд сака да одлучи за идниот клуб до крајот на јануари

Ана Ололовска

Сане трет месец по ред најдобар играч на Баерн

Ана Ололовска

Гројтер Фурт ја прекина серијата од 20 натпревари без победа

Ана Ололовска