Тренерот на Георгиевски се откажа од наградата и побара средствата да му се доделат на медалистот

Од:

Дарко Костовски, тренерот на Дејан Георгиевски кој вчера освои сребрен медал на Олимпијадата во Токио, преку социјалните мрежи информира дека тој и неговиот брат Борче како тренери се откажуваат од наградата 600.000 денари доделена од Владата со одлука на вчерашната седница.

За постигнатиот резултат Дејан Георгиевски е награден со 1,8 милиони денари од Владата и со 600.000 денари од Агенцијата за млади и спорт.

Би можело да ве интересира

Наградата за сребрениот олимпиец Дејан Георгиевски зголемена на 42 илјади евра

Катерина Павлова-Николовска

Јапонија постави рекорд во освоени златни медали на Олимпијадите

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале во сингл на Игрите во Токио

Ана Ололовска

САД останаа без медал за прв пат од враќањето на тенисот на Олимпијадите

Ана Ололовска

Хачанов прв финалист на тенискиот олимписки турнир

Ана Ололовска

ОИ: Максимални четири победи за ракометарите на Франција

Ана Ололовска