Тренерот на Ефес ги спореди учесниците на Ф4 со најдобрите НБА-лигаши

Од:

Тренерот на турскиот клуб Анадолу Ефес, Ергин Атаман, ги спореди учесниците на „фајнал форот“ во кошаркарската Евролигата со водечките клубови од НБА-лигата.

– Отсекогаш сум зборувал дека Жељко Обрадовиќ е најдобриот тренер во историјата на Евролигата, а Фенербахче е најсилниот тим во Европа, судејќи според регуларниот дел од сезоната. Тие се како Грег Поповиќ и Сан Антонио. Ние само се обидуваме да играме како Голден стејт. Ако зборуваме за ЦСКА – тие се како Милвоки, а Вил Клајберн е нивниот Јанис Адетокумбо, изјави Атаман.

Тој е презадоволен од пласманот во финалето.

– Се разбира, јас сум среќен, бидејќи ова е прв Ф4 за нашиот клуб и за мене. Можам да кажам дека во текот на целата сезона се обидовме да играме спектакуларна кошарка, а вчера имавме еден од нашите најдобри натпревари. Во финалето ќе се обидеме да дејствуваме на ист начин, да се забавуваме на теренот и да им овозможиме уживање на сите гледачи.

Анадолу Ефес утревечер од 20:30 часот со ЦСКА Москва ќе се бори за насловот европски шампион.

Би можело да ве интересира

Милвоки со 18 победи по ред, Дончиќ се повреди

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бекот на Зенит со тројка од центарот на теренот во Евролигата

Ана Ололовска

Мајами со прв пораз годинава на домашен терен

Ана Ололовска

Кливленд ја прекина црната низа од осум порази по ред

Ана Ололовска

Лејкерс го имаат најдобриот почеток во последните 34 години

Ана Ололовска

Со 55 поени Харден му донесе победа на Хјустон над Кливленд

Ана Ололовска