Тренерот на Брентфорд повика да се одложи премиерлигашкото коло поради коронавирус

Од:

Тренерот на англискиот прволигаш Брентфод, Томас Френк, изјави дека треба да се одложи целото коло во Премиер лигата овој викенд поради сè поголемиот број заразени со коронавирус во клубовите, јавија денеска британските медиуми.

dobivaj vesti na viber

– Бројот на заразени со коронавирус расте во сите клубови од Премиер лигата и поради тоа сите имаат проблеми. Потребно е да се одложи целото коло овој викенд, како и Лига куп натпреварите, што на сите би им дало барем една недела време да се расчисти состојбата и да се прекине овој синџир. Со тоа би се овозможило предвидените натпревари на „Боксинг деј“ да се одржат според планот, изјави Френк, додавајќи оти во неговиот клуб има 13 позитивни на Ковид – 19.

Стратегот на Брентфорд наведе дека контактирал со Премиер лигата и оти има согласност со неговиот став.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он