Трајковски: Ова е за моето семејство и за цела Македонија

Од:

Сите се подготвуваа за продолженија и за уште најмалку 30 минути гладијаторска битка. Италија напаѓаше, а Македонија успешно одолеваше во одбраната.

И тогаш „светна“ молњевит противнапад, топката ја имаше Александар Трајковски на триесетина метри од голот на Донарума. Се одлучи за удар, упати „бомба“ кон голот на најдобриот светски голман во моментот, и ја затресе мрежата.

Молк на „Ренцо Барбера“, сите Италијанци во шок, а македонските фанови во делириум.

„Ова е за моето семејство и за цела Македонија. Неизмерно сме среќни. Напред Македонија“, изјави Александар Трајковски.

Би можело да ве интересира

Селекторот Милевски го објави списокот за дуелите со Финска и со Азербејџан: Се враќаат Несторовски и Николов

Фудбалерите до 17 години поразени и од Луксембург на турнирот во Скопје

Македонија минимално поразена од Саудиска Арабија

Италија и Англија противници на Македонија во квалификациите за ЕП

Катерина Павлова-Николовска

Трајковски го одигра 300 натпревар во кариерата

Алиоски: Овде го остваривме сонот за ЕП, утре сакаме нова победа