Торонто со победа ја започна одбраната на трофејот во НБА-лигата

Од:

Актуелниот НБА шампион, тимот на Торонто репторс го совлада Њу Орлеанс со 130:122 (27:30, 29:31, 32:25, 29:31, 13: 5) во првиот натпревар од новата сезона.

dobivaj vesti na viber

Најзаслужен за победата на канадскиот тим беше Сијакам кој забележа дабл-дабл ефект (34 поени + 18 скокови). Ванвлит постигна исто така 34 поени, додека Лаури застана на 22.

Во поразениот тим најефикасни беа Инграм со 22, Редик со 16 и Харт со 15 поени кој оствари и 10 скокови.

На вториот дуел одигран ноќеска, во градското дерби на Лос Анџелес, Клиперс ги совладаа Лејкерс со 112:102.

Шампионското засилување од Торонто, Каваи Ленард го предводеше Клиперс до триумфот со 30 поени, шест скокови и пет асистенции.

Кај Лејкерс се истакнаа Грин со 28 и Дејвис со 25 поени.

Би можело да ве интересира

Ол-стар натпреварот во Индијанаполис 2021 година може да не се одржи

А1он

Дејвис со 46 поени ги предводеше Лејкерс до триумф над Њу Орлеанс

Ленард: Навивачите што ме исвиркуваа всушност ме сакаат

Јокиќ со петти трипл-дабл сезонава, конечно победа за Вориорс

Поранешниот комесар на НБА е во критична состојба

„Елените“ ги прегазија Каваи и Клиперс