Торонто слави прво финале на НБА

Од:

Торонто репторси го славеа синоќа нивното прво финале во НБА, откако ги поразија Милвоки Бакс со резултат 100:94 и со конечен резултат 4:2 по серии ја освоија Источната конференција.

Херојот на мечот и главниот виновник за тоа што „репторси“ се во финалето е Кавхи Леонард, кој направи пресвт на натпреварот иако од последните две минути од третата четвртина, Миловоки имаше предност од 15 поени.

Токму во тие последни две минути од третата четвртина Леонард постигна осум поени и со серија од 10:0 ги врати репторси во игра. Но, канаѓаните не застанаа тука, последната четвртина беше уште повозбудливо, откако Торонто за седум минути направија целосен пресврт со предност од осум поени.

Леонард кој во Торонто ја игра првата, а можеби последната сезона бидејќи во јули му истекува договорот, на синоќешниот направар постигна 27 поени, 17 скокови, 7 асистенции и 2 одземени топки.

Би можело да ве интересира

Грифин: Лос Анџелес е град на Лејкерси, а не на Клиперси

Ана Ололовска

Гордон го продолжи договорот со Рокетси

Ана Ололовска

Калдерон може да стави крај на својата кариера

Ана Ололовска

Хауард потпиша за Лејкерс

Ана Ололовска

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска