„Тојота“ гради фабрика од милијарда долари во Мексико

Од:

Јапонскиот производител на автомобили „Тојота“ почна со изградба на втората своја фабрика во Мексико, а 15 на северноамериканскиот континент.

Кога во 2019 година ќе биде завршена, фабриката во градот Апасео ел Гранде ќе изработува модели на „Корола“ за северноамериканскиот пазар. Во неа ќе работат 2.000 луѓе, а „Тојота“ во изградбата и опремувањето  ќе вложи милијарда долари.

Годишно од производните ленти ќе се симнуваат 200.000 „Короли“, а кога погонот ќе стане оперативен, „Тојота“ во Северна Америка секоја година ќе произведува вкупно  2,2 милиони автомобили од различни модели.

Мексико во последните неколку години стана омилена дестинација за изградба на нови фабрики за автомобили. Многу светски производители вложуваат милијарди долари во погони во оваа земја, а меѓу нив се „БМВ“ и „Киа“. Јужнокорејската компанија во 2015 година за само 13 месеци ја завриши фабриката вредна три милијарди долари во областа Нуево Леон, што се наоѓа на границата со САД. 

Би можело да ве интересира

Летечки автомобил би можел да се најде на пазарот до 2020 година

Емир Латифовиќ

„Голф“ најпродавана марка во Шведска, „Волво“ падна на второ место

Емир Латифовиќ

Моделот „Сузуки Свифт“ за 2017 година ќе има пет врати

Емир Латифовиќ

Ford се откажа од фабриката во Мексико во вредност од 1,6 млрд долари

Емир Латифовиќ

Големите и скапи СУВ модели се побарани во 2016.

Емир Латифовиќ

„Ауди“ во Унгарија произведе милион возила и 30 милиони мотори

Емир Латифовиќ