Тодоров со проблеми на плејмејкерската позиција

Од:

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров, на еден ден пред натпреварот со Естонија од евро-квалификациите, се соочува со проблеми со повредени играчи.

– Задоволен сум што сме комплетирани веќе одамна така што успеавме да ги поставиме работите како што треба, да го организираме тоа што сакаме да биде наш стил на игра. Од тој аспект сум задоволен. Ме загрижуваат повредите на плејмејкерите Магдевски и Димитријевиќ, како и проблемите со некаква вироза која оддалечи некои кошаркари од тренажен процес. По вечерашниот тренинг ќе знам со кои 12 ќе истрчаме на теренот, изјави Тодоров на денешната прес-конференција.

Центарот Бојан Крстевски најави голема борбеност за остварување на победа на стартот на квалификацискиот циклус за ЕП 2021.

– Наше е да се бориме на сите натпревари и да го оствариме тоа за кое ќе се договориме однапред. Максимално борбена игра за да го постигнеме посакуваниот резултат, истакна Крстевски.

Средбата ќе се одигра утревечер од 20:15 часот во СЦ „Борис Трајковски.

Би можело да ве интересира

Тодоров: За подобра резултат ни фалеа само три тројки

Ана Ололовска

Втор пораз за македонските кошаркари во евро-квалификациите

Ана Ололовска

Тодоров: Способни сме за 40-45% шут за три поени

Ана Ололовска

Македонските кошаркари со порака од Русија: Една загубена битка не значи и загубена војна

Ана Ололовска

На дуелот со Русија, Ефремовски на местото на Димитријевиќ

Ана Ололовска

Тодоров: Во Талин ќе победиме поубедливо

Ана Ололовска