Тодоров: Да креираме ростер во кој ќе има сила да го издржи напорниот турнир во Перм

Од:

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Александар Тодоров ќе се обиде да состави тим способен да ги издржи четирите натпревари во февруарскиот „прозорец“ на ФИБА во руски Перм.

– Ќе работиме пет дена во Скопје, во салата на СЦ „Јане Сандански“. Планирано е во процесот да бидат вклучени 14-15 кошаркари. Најголем дел од нив ќе бидат со нас од првиот ден. Ќе настојуваме да тренираме во термините во кои ќе се играат квалификациските натпревари во Перм. Да креираме ростер во кој ќе има сила, енергија да ги издржи сите тие напори кои ги носи овој турнирски систем, едно мини Европско првенство, вели Тодоров во изјавата за сајтот на КФСМ.

Подготовките ќе стартуваат на 10 февруари во Скопје.

Во периодот од 18 до 22 февруари, македонските кошаркари ќе одиграат два натпревара со Италија и по еден со Русија и со Естонија.

Би можело да ве интересира

МЗТ Скопје – Работнички во финалето на кошаркарскиот куп

Мери Јордановска

Финале во ракометниот, полуфинални натпревари во кошаркарскиот куп

Ана Ололовска

МЗТ Скопје убедливо поразен од Младост во првиот четвртфинален натпревар во плејофот на АБА 2

Ана Ололовска

Бајиќ нов селектор на македонската кошаркарска репрезентација

Ана Ололовска

Јакимовски ги воодушеви Американците во дебитантската сезона во НЦАА лигата

Ана Ололовска

Тодоров: Бев дел од нешто ново што се создава и ќе трае во наредните 10-15 години

Ана Ололовска