Тод: Фетел има можности да ја продолжи кариерата, дури и надвор од Формула 1

Од:

Претседателот на ФИА, Жан Тод, го коментираше она што се случи минатата недела со четирикратниот шампион Себастијан Фетел.

dobivaj vesti na viber

Французинот, кој е поранешен шеф на Ферари и има огромна заслуга за најголемите успеси во историјата на „Скудерија“, е на мислење дека кој и тим да потпише со Германецот за следната година, ќе има многу среќа во оваа ситуација.

Себастијан Фетел и Ферари официјално објавија дека оваа година ќе биде последната во која заедно ќе се натпреваруваат.

Така, по шест години Себ ќе може да преговара со тимови како Мерцедес, Рено и други.

– Себастијан Фетел е еден од најголемите таленти во мотоспортот. Тој има многу можности да ја продолжи кариерата, дури и надвор од Формула 1. Можам само искрено да посакам да може да ги спроведе своите идеи. Без оглед кој тим ќе потпише со него, од сега па натаму ќеима многу среќа. Можеби по години тој ќе биде многу добар претседател на ФИА. Вие не знае што може да се случи, рече Жан Тод.

Би можело да ве интересира

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

„Газење“ во Спа! Ферстапен од 14. место до супериорна победа

Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Ферстапен и Норис бараат Белгиското ГП да остане на календарот