ВИДЕО: Титула за Ѓоковиќ на Ролан Гарос за тениска историја

Од:

Новак Ѓоковиќ ја продолжи жетвата на гранслем трофеи откако го освои пехарот Ролан Гарос, по фантастичниот пресврт во годинашното финале и победата од 3-2 над Стефанос Циципас.

Успехот е уште поголем ако се знае дека грчкиот тенисер имаше водство од 0-2 во сетови, пред Ѓоковиќ да воспостави целосна контрола и со извонреден пресврт да стигне до трофејот.

Со тоа, Ѓоковиќ испиша историја станувајќи прв тенисер во историјата со по најмалку два пехари од секој од четирите гранслем турнири.

За Ѓоковиќ ова е 19. гренслем титула во кариерата.

Би можело да ве интересира

Во Токио одам по златото, вели првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ѓоковиќ одлучи – оди во Токио, ќе се бори за единствениот голем трофеј што му недостасува

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ѓоковиќ имаше проблеми, но успешно тргна кон шестиот Вимблдон и дваесеттиот грен-слем

Жарко Настоски

Ѓоковиќ ќе настапи на Игрите во Токио

Ана Ололовска

Не беше само рекетот: Ѓоковиќ имаше уште подароци за неговиот верен навивач на Ролан Гарос

Ана Ололовска

Ѓоковиќ против Циципас во финалето на Ролан Гарос

Ана Ололовска