Тим го победи Ѓоковиќ и обезбеди полуфинале на Мастерсот во Лондон

Од:

Австрискиот тенисер Доминик Тим синоќа го победи Србинот Новак Ѓоковиќ и се пласира во полуфиналето на завршниот АТП турнир во Лондон.

Мечот беше решен во три сета по речиси три часа игра. На крајот резултатот беше 2-1, по сетови 6:7, 6:3 и 7:6.

На другиот меч од 2. коло во Б-групата на Мастерсот во британската престолнина, Роџер Федерер го совлада Матео Беретини со 2-0.

На табелата води Тим со максимални две победи, Ѓоковиќ и Федерер имаат по една победа и еден пораз и во директен дуел ќе одлучуваат за вториот патник во полуфиналето. Без шанси за влез помеѓу четворицата најдобри е Италијанецот Беретини кој ги загуби двата досегашни меча.

Би можело да ве интересира

Федерер: Знам дека се приближува времето кога ќе ја завршам кариерата и мислам дека ќе ми недостига многу

А1он

АТП со промена во системот на рангирање во услови на пандемија

А1он

Беноа Пер: Не сакам да играм на УС Опен, сакам да останам жив

А1он

„Ролан Гарос“ планира да прима до 20.000 гледачи на ден

А1он

ВТА турнирот во Прага може да се одржи во август

А1он

Мареј: Поради календарот на АТП, многу врвни играчи ќе пропуштат големи турнири

Ана Ололовска