ТФТ поразен во квалификациите за ФИБА Еврокупот

Од:

Кошаркарите на ТФТ Скопје загубија попладнево од унгарски Седек со 92-76 (50-43) во четвртфиналната пресметка за место во групната фаза во ФИБА Еврокупот.

Нашиот тим на квалификацискиот турнир, што според систем на елиминација, се игра во рускиот град Краснодар, одржуваше резултатска неизвесност до воведните минути од третата четвртина (52-48). Сепак, Седек не дозволи изненадување и со подобра игра во вториот дел забележа сигурен пласман во полуфиналето.

Американецот Амир Смит со 23 и неговиот сонародник Ландрис Хортон со 21 поени беа најефикасни во редовите на ТФТ.

Би можело да ве интересира

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

А1он

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Жалгирис го назначи Јуре Здовц на функцијата главен тренер

Ана Ололовска