ТФТ го освои трофејот на првиот меморијален турнир „Анте Дуковски“

Од:

Кошаркарите на ТФТ се победници на првото издание од меморијалниот турнир „Анте Дуковски“, кој изминатата недела се играше во Скопје, а во чест на прерано починатиот тренер на МЗТ Скопје и на повеќе младински репрезентативни селекции.

Во големото финале, „црно-белите“ од Тафталиџе убедливо го совлада новиот прволигаш Феникс 2010 со резултат (106:83).

Американецот Хортон беше најдобар стрелец во победничкиот тим со 26. поени. Неговиот сонародник, Бродвеј реализираше 19 поени, а Маслинко и Ташовски постигнаа по 14 поени. Куртис Џоунс беше незапирлив во редовите на Феникс 2010 со 35 поени, а репрезентативецот Митревски додаде 17 поени.

Претходно, третото место го освои екипата на Академија ФМП, која во „малото финале“ го совлада Куманово (75:71).

Инаку на овој турнир настапија уште и екипите на Работнички и Ангели, кои не ја поминаа првата, групна фаза на овој премиерен собир, на кој настапија шест прволигашки екипи.

Би можело да ве интересира

Репрезентативецот Мирковски ги смени клупските бои во Италија

Ана Ололовска

Македонски кошаркарски тренери на едукација во Турција

А1он

Хортон најкорисен играч во првото коло од македонскиот кошаркарски шампионат

Ана Ололовска

Шампионот МЗТ Скопје гостува во Битола во дербито на воведното кошаркарско коло

Ана Ололовска

Македонските кошаркари домаќини на две европски првенства во младински категории

Ана Ололовска

ТФТ и Куманово ги почнуваат квалификациите во ФИБА Еврокупот

Ана Ололовска