Тер Штеген: Се надевам дека Меси ќе остане во Барселона и ќе биде среќен

Од:

Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Штеген ги сподели своите ставови за ситуацијата со напаѓачот Лионел Меси.

Триесет и тригодишниот Аргентинец може да го напушти тимот како слободен агент следното лето.

– Кога Меси е на теренот – тоа е секогаш предност, бидејќи Лео може да создава шанси од никаде. Затоа тој е толку посебен. Се надевам дека ќе остане во тимот и ќе може да биде среќен тука. Треба да му дадеме можност да биде над сè што се случува, бидејќи тој е ужасно важен дел од играта на Барселона, вели Тер Штеген во изјава за клупската веб-страница на каталонскиот фудбалски гигант.

За Меси голем интерес покажува Манчестер сити и според најавите, премиерлигашот ќе се обиде да го донесе во својот тим Меси веќе во зимскиот преоден рок.

Би можело да ве интересира

Васкез не сака да го продолжи договорот со Реал

Ана Ололовска

Куман: Ако сакаме повеќе, мора да купиме нови играчи, ако никој не дојде, ќе останеме на ова ниво

Ана Ололовска

Бензема за победа над Алавес: По напорната недела, Реал е на вистинскиот пат

Ана Ололовска

Прв натпревар за Барди во Леванте по тримесечна пауза

Ана Ололовска

Зидан ја презеде одговорноста за елиминацијата во купот од третолигашот Алкојано

Ана Ололовска

Третолигаш го елиминира Реал во шеснаестфиналето од купот

Ана Ололовска