Тензичен пресот на македонските кошаркари по нивното враќање од Венецуела

Од:

Зошто не ги искористивте доволно квалитетите на МекКејлеб? – со вакво прашање македонски новинар ја отвори тензичната атмосфера на прес конференцијата на македонската кошаркарска репрезентација по нивното враќање од Венецуела, каде тие не успеаа да се пласираат на Олимписките игри.

Ова прашање, дел од македонските кошаркари го сфатија и како директна навреда врз нив но и врз раководството па возвратија со прашање: А што дополнително требале да направат и како да го искористат натурализираниот Македонец?

По сето ова на прес конференцијата настана тензична и помалку недолична атмосфера со дофрлувања и навреди врз „до скоро – најголемите македонски херои“ – македонските кошаркари.

Дрскиот и груб однос на некои до новинарите стигна и дотаму што по објавата на репрезентацијата – дека нивното кошаркарско семејство не се растура, – некој од новинарите дури и прашаа:  Кога ќе заминете? Срам ли ви е што изгубите?

Најнепријатно сепак му беше на Лестер Бо МекКејлеб кој поголемиот дел од прес конференцијата го помина со главата наведната надолу.

Македонските кошаркари децидно изјавија дека остануваат во репрезентација, а од Федерацијата пак изјавија дека и доколку некои од кошаркарите се пензионира, повторно ќе остане во репрезентацијата, на некоја друга позиција како на пример советник.

Би можело да ве интересира

Кошаркарите на Бадел 1962 испишаа клупска историја во Јадранската лига

А1он

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

А1он

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

6 comments

svetle 11/07/2012 - 14:07 at 14:07

Nivnata zelba da odat na Olimpijada e najgolema ama toa e toa .
Kako i da e se nemozam da upatam navredlivi zborovi za Makedonskite heroi koi i ne odnesoa vo Venecuela. Drskite novinari neznaat sto e basket a komentiraat (negativno)
Zaedno sme pojaki BRAVO MOMCINJA MAKEDONCINJA

Reply
Прилеп 11/07/2012 - 15:26 at 15:26

Браво Момци, без разлика на резултатот,одлична игра!!!!!!!!!!!!!!!!!

Reply
Petre 11/07/2012 - 15:41 at 15:41

Na slikata se gleda i vecniot Titov pioner Vasil Tupurkovski. Na nego nikoj ne mu upati prasanje do koga misli da go unistuva MOK

Reply
Aleksandar 11/07/2012 - 22:49 at 22:49

А како го уништува МОК Тупурковски?

Reply
commanddevil 12/07/2012 - 00:50 at 00:50

ne e titov pioner…toj e mentorot na PORTOKALOVITE DPMNEovci. a sto ni gjavol ne go trga oid taa fotelja? ee toa e druga ,,prica,,

Reply
Aleksandar 12/07/2012 - 20:33 at 20:33

Колку што знам јас Тупурковски имат докторирано на 25 години. Таков човек да ти бидит ментор и не ќе да е толку лошо.

Reply

Leave a Comment

4 × 3 =