Тен Хаг потпиша договор со Ајакс до 2023 година

Од:

Холандскиот фудбалски великан Ајакс го продолжи договорот со тренерот Ерик тен Хаг до лето 2023 година.

dobivaj vesti na viber

Тен Хаг се поврзуваше како еден од главните кандидати за наследник на Жозе Мурињо на клупата на англискиот прволигаш Тотенхем, но клубот од Амстердам реагираше брзо за да ги запре сите шпекулации околу неговата иднина.

– Сакаме да работиме на проект за успешен Ајакс. Знам што можам да очекувам тука и ги познавам луѓето со кои работам. Среќен сум тука и сакам да направам нов исчекор со екипата, изјави Тен Хаг.

Холандскиот стратег е на клупата на Ајакс од сезоната 2017/18.

Ајакс сезонава веќе го освои холандскиот Куп, а на четири кола пред крајот на првенството има 12 бодови предност пред второпласираниот ПСВ и од шампионската титула го дели само еден бод.

Би можело да ве интересира

Холандија повторно ги затвора стадионите поради корона кризата

Ана Ололовска

Затворен стадионот на холандски Нец откако се урна една од трибините

А1он

Депај постави нов рекорд во репрезентацијата на Холандија

Ана Ололовска

Вајналдум: Холандската репрезентација со право беше критикувана по натпреварот со Шкотска

Ана Ололовска

ВИДЕО: Инцидент во Холандија, нападнат српскиот репрезентативец Тадиќ

Катерина Павлова-Николовска

Во Холандија утре нема фудбал во очекување на снежна бура

Ана Ололовска