Тејтум постави клупски рекорд

Од:

Кошаркарот на Бостон селтикс, Џејсон Тејтум постигна 60 ноќеска во победата над Сан Антонио со 143:140 извојувана по продолжение.

Дваесет и тригодишниот Американец го повтори клупскиот рекорд по постигнати поени на еден натпревар. Претходно легендата на Селтикс, Лери Бирд во 1985 година постигна 60 поени на натпреварот против Атланта (126:115).

Покрај тоа, Татум стана првиот играч во историјата на Бостон кој постигнал најмалку 50 поени на два меча во една сезона.

За потсетување, на 9 април Тејтум постигна 53 поени на мечот со Минесота од регуларниот дел на НБА-лигата.

Би можело да ве интересира

Вестбрук е на еден трипл-дабл од рекордот во НБА

Ана Ололовска

Лилард: Кога е здрав, Дурант е најдобар играч во НБА

Ана Ололовска

Адетокумбо: Ако мојот син бараше да ја завршaм кариерата и да играм повеќе со него, ќе го сторев тоа веднаш

Ана Ололовска

Денвер избори учество во плејофот

Ана Ололовска

Кармело Ентони влезе во Топ 10 во историјата на НБА-лигата според бројот на поени

Ана Ололовска

Вестбрук: Се сметам себеси за најдобар плејмејкер во оваа лига

Ана Ололовска