Таткото на Макс Верстапен го кажа главниот услов за продолжување на договорот со Ред Бул

Од:

Јос Верстапен, татко на пилотот на Ред Бул, Макс Верстапен, кажа што ќе биде пресудно за неговиот син да потпише нов договор.

– Најважно е Макс да добие брз автомобил. Следната година тој дефинитивно ќе вози за Ред Бул, но за 2021 година, прашањето е отворено. Се зависи од тоа дали Макс ќе има автомобил доволно конкурентен да се бори за највисок пласман во шампионатот во 2020 година, изјави Јос.

Макс Верстапен во моментов го зазема третото место во поредокот од шампионатот во Формула 1 со 185 бода зад лидерот Луис Хамилтон кој има 284 и Валтери Ботас со 221 бод.

Би можело да ве интересира

Верстапен го освои ГП на Бразил

Ана Ололовска

Верстапен ќе стартува прв од „Интерлагос“

Ана Ололовска

Пилотите на Ферари најбрзи во втората тренинг сесија на „Интерлагос“

Ана Ололовска

Леклер негираше дека во Бразил ќе тестираат мотор за 2020 година

Ана Ололовска

Хулкенберг нема да се трка во Формула 1 следната година

Ана Ололовска

Алонсо го прогласи Верстапен за најдобар возач во Формула 1

Ана Ололовска