Свјонтек без загубен гем триумфираше во финалето на мастерсот во Рим

Од:

Полската тенисерка Ига Свјонтек во супериорен стил го освои денеска трофејот на мастерс турнирот во Рим, откако без загубен гем во финалето ја совлада Каролина Плишкова од Чешка.

За триумфот на 19-годишната Свјонтек над поранешната најдобра светска тенисерка, а моментно деветто рангирана на ВТА листата, и беа потребни само 48 минути.

– Не очекував на почетокот на турнирот дека ќе играм толку добро. Навистина сум возбудена и среќна, изјави Свјонтек по освојувањето на својата трета титула во кариерата. Претходно, Свјонтек, која е 15. рангирана во светот, триумфираше на турнирот во Лугано во 2019 година, а лани сензационално го освои и Ролан Гарос.

Би можело да ве интересира

Клајстерс: Викендов ќе се вратам на теренот

Ана Ололовска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Андреску се повлече од турнирот во Стразбур поради проблеми со стомачните мускули

Ана Ололовска

Квитова пред мечот со Барти: Веројатно земјената подлога и се допаѓа малку повеќе од мене

Ана Ололовска