Светско првенство во Катар: Или вакцина или пет дена во самоизолација

Од:

Организаторите на Светското првенство во фудбал, потврдија дека сите странци кои доаѓаат во Катар, вклучително и фудбалерите кои не се вакцинирани, ќе мора да поминат пет дена во самоизолација.

dobivaj vesti na viber

Фудбалерите и членовите на делегациите, како и новинарите и навивачите, кои ќе дојдат во Катар на Светското првенство ќе треба да покажат доказ за вакцинација против коронавирусот. Во спротивно, ќе мора да поминат пет дена, во хотел, во самоизолација.

На Светското првенство во Катар ќе учествуваат 32 репрезентации.

Светското првенство ќе започне на 21.ноември, а финалето ќе се игра на 18.декември 2022 година.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паника во Катар, голем пожар во навивачкото село

Ана Ололовска

Супер-комјутерот прогнозира супер-финале и победа на Аргентина

ФБИ ќе го следи Мундијалот во Катар

„Катар Енерџи“: Катар зимава нема да пренасочува течен плин наменет за Азија кон Европа

А1он

Мундијалот ќе почне еден ден порано и ќе го отвори домаќинот Катар?