Суспендиран романскиот фудбалски судија кој предизвика расен инцидент во Лигата на шампионите

Од:

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) го суспендираше денеска романскиот судија Себастијан Колтеску поради „непримерно однесување“ за време на натпреварот меѓу Пари Сен-Жермен (ПСЖ) и Башакшехир во рамки на Лигата на шампиони.

Мечот меѓу ПСЖ и Башакшехир, од осми декември лани, беше прекинат во 13 минута, откако помошникот тренер на турскиот тим Пјер Вебо го обвини четвртиот судија за расизам, потенцирајќи дека во комуникацијата со главниот судија го нарекол „овој црниот“. Вебо уште од самиот почеток на натпреварот дофрлуваше кон романските арбитри, по што четвртиот судија го пријави кај својот колега и побара негово отстранување од клупата.

Натпреварот беше доигран следниот ден со нова судиска четворка.

УЕФА на почетокот на февруари отвори истрага за случајот, а денеска му изрече суспензија на Колтеску до крајот на сезоната и му наложи на романскиот судија до 30 јуни да посетува едукативна програма.

Би можело да ве интересира

Франција со закон забрани фудбал на 5 мај

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Куртоа ги критикуваше ФИФА и УЕФА: Тие се против Суперлигата, но го прават истото, додаваат натпревари, турнири, кога да се одморам

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Стравотна сцена: фудбалер се нафрли на судијата, го гонат за обид за убиство

ФИФПРО предлага четиринеделна пауза меѓу две сезони

Ана Ололовска

УЕФА не ја обнови соработката со анти-расистичката организација ФАРЕ

Ана Ололовска