Стојоски ќе ја брани честа на македонската атлетика на Олимпијадата во Токио

Од:

Македонскиот атлетичар Јован Стојоски доби вајлд карта за настап на летните Олимписки игри во Токио.

Одлуката, како што официјално е соопштено, ја потврди денеска Македонскиот олимписки комитет (МОК) водејќи се од пропозициите на Светската атлетска федерација право на настап на Игрите во Токио да добие најдобро рангираниот атлетичар во дисциплината во којашто настапува.

– Во моментов, според овие пропозиции на Светската атлетска федерација, тоа е Јован Стојоски, кој воедно има и најдобар резултат според IAAF таблица на отворено, во олимписка дисциплина Со неговиот резултат од 46,82 на 400 метри тој успеа да го обезбеди својот пласман за Олимпијадата во Токио, соопшти Македонската атлетска федерација.

Атлетичарот Стојоски е осмиот македонски спортист што има обезбедено настап на Олимпијадата, која од 23 јули до 8 август ќе се одржи во Токио.

Би можело да ве интересира

Кениецот Ротич и Етиопјанката Мемује победници на Парискиот маратон

Ана Ололовска

Неста Картер повторно позитивен на допинг

Михаела Лазаровска урна 14 години стар рекорд во скок во височина

Ана Ололовска

Бромел истрча најбрзо време сезонава на 100 метри

Ана Ололовска

Почина светскиот рекордер во фрлање кладиво Јуриј Седих

А1он

ВИДЕО: Јамајканската атлетичарка Елејн Томпсон истрча второ најдобро време во историјата на 100 метри

Ана Ололовска