Стоилов ја завршува репрезентативната кариера: Ми беше чест што 15 години играв за Македонија

Од:

Сакам да објавам крај на репрезентативната кариера рече Столе Стоилов на прес конференцијата по натпреварот на македонската ракометна репрезентација и победата над Чешка која донесе пласман на Светското првнество.

dobivaj vesti na viber

„Ми беше чест што овие 15 години бев дел од репрезентацијата. Играв со големи играчи како Лазаров кој за мене секогаш ќе биде „капитенот“ како и Миркуловски кој го остави здравјето за репрезентацијата. Направиме големи работи, но јас морам веќе да се простам, моето тело веќе не може да издржи. Да не бев сигурен дека ќе можат без мене немаше да се повлекувам, но сигурен сум дека можат. Време е да се ослободат од мене и помладите да добијат повеќе простор“ – рече легендарниот пикер на македонската репрезентација.

„Жал ми е што се повлекуваат Стоилов и Миркуловски, Столе би е потребен, но ќе ја почитувам неговата одлука“ – рече Лазаров со солзи во очите.

Би можело да ве интересира

Младите ракометари го освоија ЕХФ шампионатот во Рига

Македонија е на Светско, ракометарите повторно во елитата

Катерина Павлова-Николовска

Пласман на Светско првенство за историско збогум на легендарниот капитен

Катерина Павлова-Николовска

Ракометарите одат во втората фаза од баражот за Светското првенство

Катерина Павлова-Николовска

Ракометарите против Романија и Чешка во баражот за пласман на Светското првенство

Катерина Павлова-Николовска

Лазаров: Верувам во оваа група ракометари повеќе од самите што веруваат

Катерина Павлова-Николовска