Стерлинг отстранет од англиската репрезентација по пресметката со Гомез

Од:

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер сити, Рахим Стерлинг е суспендиран од репрезентацијата на Англија за квалификацискиот натпревар на ЕУРО 2020 против Црна Гора.

Според извештаите на медиумите, Стерлинг имал физичка пресметка со дефанзивецот на Ливерпул, Џо Гомез на еден од тренинзите на „Гордиот Албион“. Тие веќе имаа конфликт за време на дербито во првенството во Англија, во кој Ливерпул беше поуспешен од Манчестер со 3:1.

– Решивме да не го вклучиме Рахим во натпреварот против Црна Гора. Една од главните причини е тоа што играчот не може да го одвои клупското ривалство од настапите за репрезентацијата. За жал, неговите емоции по дерби мечот сепак беа свежи. Имам чувство дека донесовме вистинска одлука. Важно е сите играчи да се поддржуваат едни со други и да се фокусираат на натпреварот во четврток, изјави англискиот селектор Гарет Саутгејт.

Би можело да ве интересира

Норвич испадна од Премиер лигата

Ана Ололовска

Сако: За мене играњето фудбал не беше опција, за мене тоа беше задолжително

Ана Ололовска

Гигс: Не го чепкајте Де Хеа, тој останува врвен голман

Ана Ололовска

Мурињо: Тотенхем ќе освои трофеј пред да заминам

Ана Ололовска

Сити оствари рекордни 93,7 % точни додавања на натпреварот против Њукасл

Ана Ололовска

Манчестер Јунајтед ги започнува преговорите за нов договор со Погба

Ана Ололовска