Спектакуларно второ полувреме на Норвежанките против Франција за светската ракометна титула

Од:

Со голем пресврт во вторто полувреме селекцијата на Норвешка го освои златото на Светското првенство за ракометарки. Норвежанките беа во негатива од четири гола по воведните 30 минути, но со фуриозен влез во вториот дел успеа да ја анулираат негативата и да ги обедининат европската и светската титула. Норвешка го доби финалето на ракометниот мунијал во Шпанија со 29-22.

Франција која беше доминантна во првото полувреме и имаше и највисоки шест гола предност, беше комплтено загубена во вторите 30 минути, имаше периоди без постигнат гол од десетина минути. Французинките кои се олимписки шампионки во вторто полувреме постигнаа само шест гола.

Одлична на голот на Норвешка беше и Солберг, која имаше 13 одбрани и не им дозволи на Французинките да останат до крај во трка за тронот.

Најдобра ракометарка кај Франција беше Рајштад со шест гола, додека Пино постигна четири погодоци за Франција.

За Норевешка ова е четврта светска титула, а вкупно 30. одличје од големите натпреварувања.

Би можело да ве интересира

Тунис пресилен за Македонија, не успеа камбекот во второто полувреме

Словенците и Унгарците без мака на почетокот на СП

Денеска на СП во ракомет: Словенците огромни фаворити против Саудиска Арабија

Словенките ја исфрлија Србија, Хрватска со последниот шут до реми со Швајцарките

Кил и Барса убедливи на стартот на новата сезона во ЛШ

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи