Соборен рекордот на Федерер според бројот на Мастерс настапи

Од:

Шпанецот Фелисијано Лопез стана играч со најмногу настапи на турнирите од Мастерс серијата во историјата на светскиот тенис.

Лопез, кој неодамна го прослави својот 40. роденден, стана рекордер со настапот во 1. коло на турнирот во Индијан Велс, во кое иако загуби од Торни Пола со 2:0 во сетови, го одигра својот 139. натпревар на Мастерс турнирите и со тоа го остави зад себе досегашниот рекордер, Швајцарецот Роџер Федерер.

– Не очекував дека со своите 40 години ќе играм на Индијан Велс. Роџер, за жал, има повреда на коленото, а јас ја имав таа можност да се натпреварувам и во овие години. Сепак ова е турнир од серијата 1000 и уште една можност за мене да се натпреварувам на највисоко ниво, изјави Лопез по соборувањето на рекордот.

Би можело да ве интересира

За прв пат од 1995-та, осум тенисери на 25 години и помлади влегоа во Топ 10 на крајот на годината

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Федерер ќе го пропушти Австралија опен 2022

Ана Ололовска

Ѓоковиќ се израмни со Лендл по бројот на победи на завршните турнири

А1он

Радукану ангажираше нов тренер

А1он

Норвежанецот Руд испиша тениска историја

А1он