Со голем пресврт Србија го урна светскиот шампион Холандија

Од:

Репрезентацијата на Србија ја оствари првата победа во воведниот настап на женското ракометно првенство кое се одржува во Данска. Србинките направија голем пресврт и по негативата од шест гола на полувремето славеа со 29-25. На паузата Холанѓанките имаа 9-15.

По слабото прво полувреме во вториот дел селекторот на Србија ја смени тактиката и одигра со седум на шест во нападите што донесе резултат. Со серија од 6:0, Србинките се вратија во игра, а во завршницата подобро се снајдоа и стигнаа до првата победа на првенството.

Катарина Крпеж Слезак ја предводеше Србија до победата со одлично издание особено во второто полувреме, постигна 11 гола и беше прогласена за играч на натпреварот. Во репрезентацијата на Холандија, Даник Снедлер со пет гола беше најефикасна, а не помогнаа ниту 15 интервенции на Тес Вестер. Селекцијата на Србија во првото полувреме остана без Андреа Лекиќ кој заработи повреда.

Би можело да ве интересира

Холандската полиција приведе девет лица кои подготвувале терористички напад

А1он

Српски политичар изврши самоубиство: скокна од шестиот кат од зграда во Белград

Ана Ололовска

Српската војска во прв степен на подготвеност

А1он

Почина српскиот актер Ненад Ненадовиќ

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Србите со пцовки ги дочекаа косовските специјалци на граница: „Рамбо, дувај го“

А1он

Вучиќ: Од ЕУ ќе бараме за еден месец да ни одговорат дали постои Бриселскиот договор или не

Ана Ололовска