Словенките ја исфрлија Србија, Хрватска со последниот шут до реми со Швајцарките

Србија ги загуби шансите за пласман во втората рунда на Европското првенство во ракомет, откако во меч полн со пресврти во Целје загуби со 27:24 од Словенија, додека Хрватска го освои потребниот бод за да останат во игра откако дадоа гол во последните секунди за 26:26 реми со Швајцарија.

Србинките имаа одлично прво полувреме, во кое направија предност од 15:13, но потоа постигнаа само еден гол во првите 10 минути од второто полувреме. Серијата од 5:0 ги донесе Словенија до прво водство во 38. минута од мечот, за потоа да направи разлика која на крајот беше недостижна за Србија. Елизабет Омереги имаше шест гола за Словенија, Ана Грос заврши со пет, додека за Србија, Сања Радосвљевиќ имаше шест гола.

Хрватките, пак, пристојно се намачија против дебитантите на ЕП, репрезентацијата на Швајцарија и избегнаа пораз и елиминација со последниот обид на мечот на Катарина Павловиќ.