Сите да ги поздравиме Кралевите

Од:

Екипата на Лос Анџелес Кингс и официјално стана шампион во НХЛ лигата и го освоија својот прв Стенли куп трофеј во историјата.

Откако во финалната серија ја искористија третата шанса, со вкупни 4-2 славеа во финалето против Њу Џерси Девилс.

На последниот натпревар славеа со 6:1 на домашен терен. По два гола постигнаа Картер и Луис, а Браун и Грин по еден.

Ова беше „шлаг на тортата“, ако го земеме во предвид фактот дека Кингси на последниот натпревар во регуларниот дел од сезоната обезбедија учество во доигрување и од осмата позиција станаа шампиони, прв пат во историјата се случува такво нешто.

На патот до титулата го совладаа Ванкувер со 4-1, Сент Луис со 4-0, Феникс со 4-1 и Њу Џерси со 4-2 со ниту еден пораз на гостински терен.

Би можело да ве интересира

Поставен нов рекорд во финалето на „Стенли купот“

Ана Ололовска

Прво финале за Вашингтон во НХЛ по пауза од две децении

Ана Ололовска

Титулата во НХЛ лигата за Питсбург

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Ја полуде публиката со својот задник на големиот екран

Емир Латифовиќ

ВИДЕО: Хокерски голман постигна гол во последните секунди од натпреварот

Емир Латифовиќ

Кејн го предводеше Чикаго до победа против Бостон

Емир Латифовиќ

Leave a Comment

one × 4 =