Сите англиски навивачи на ЕУРО2020 ќе мора да имаат ковид-пасоши

Од:

Навивачите на англиската фудбалска репрезентација ќе мораат да покажат ковид пасоши доколку сакаат да присуствуваат на натпреварите што во рамките на групната фаза од ЕУРО2020 ќе се играат на стадионот „Вембли“ во Лондон.

Како што пренесува денеска британскиот јавен сервис Би-би-си, сопствениците на влезници од Велика Британија, кои се постари од 11 години, ќе мораат да покажат доказ за вакцинација, односно дека примиле две дози од вакцина против коронавирус најмалку 14 денови пред натпреварот.

Невакцинирани сопственици на билети за ЕУРО2020, за влез на „Вембли“ ќе мораат да покажат негативен тест на Ковид-19 не постар од 48 часови пред почетокот на натпреварот.

Би-Би-Си пренесува дека сопствениците на билети за натпреварите на Шкотска на „Хемден Парк“ во Глазгов нема да мораат да приложат негативен тест за коронавирус или доказ за вакцинација.

Би можело да ве интересира

Реми во Глазгов против Чешка, Хрватите сега мораат да ја победат Шкотска

Жарко Настоски

Македонските фудбалери го одржаа првиот тренинг во Амстердам

Жарко Настоски

Ериксен излезе од болница, една недела откако „го остави срцето“ на теренот

Жарко Настоски

Финалето на Европското првенство дефинитивно ќе се игра во Лондон, децидна е УЕФА

Жарко Настоски

Саутгејт го разбира значењето на мечот со Шкотска

Ана Ололовска

Финалето на ЕВРО 2020 може да се премести од Лондон во Будимпешта

Ана Ололовска