Симовски го објави списокот на ракометарки за дуелите со Црна Гора

Селекторот на женската ракометна репрезентација на Македонија, Симе Симовски, денеска го објави списокот на ракометарки за ЕХФ неделата, која ќе се игра од 18 до 24 март.

Во овој период, сениорките ќе одиграат два контролни натпревари против репрезентацијата на Црна Гора.

Овие натпревари се подготовка за „жолто-црвените“ за настап во баражот за пласман на СП Јапонија, каде противник на Македонија е репрезентацијата на Словенија.

Првиот дуел против Црногорките е на 22 март од 17 часот во спортската сала „Автокоманда”, а во истата сала ден потоа се игра и втората контролна, од 12 часот. Натпреварите се од отворен карактер а влезот во салата е слободен.

Би можело да ве интересира

Северна Македонија заврши шеста на ЕХФ-шампионатот

Татјана Ташкова

Младите ракометарки го победија Косово на ЕХФ шампионатот

Пецаковски по четврти пат ќе го облече дресот на Металург

Македонските тимови ги добија противниците во ЕХФ купот во женска конкуренција

Ана Ололовска

Мартин Димов нов ракометар на Бутел

Ана Ололовска

Брестовац го објави списокот на ракометари за СП У19

Ана Ололовска