Симона Халеп нема да игра на Ролан Гарос

Од:

Третата светска тенисерка Симона Халеп се откажа од настап на претстојниот Ролан Гарос поради повреда на левата нога.

Поради повредата белгиската тенисерка неодамна го предаде мечот од второто коло на мастерс турнирот во Рим.

– Со тешко срце морам да објавам дека се откажувам од Ролан Гарос. За жал, мојата повреда бара повеќе време за закрепнување, а рокот едноставно е прекраток, напиша Халеп на социјалните мрежи.

Халеп во 2018 година го освои Ролан Гарос, а во 2014 и 2017 година играше во финалето.

Грен-слем турнирот во Париз ќе се игра од 30 мај до 13 јуни.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Светски познатата тенисерка се омажи за милијардер со потекло од Македонија

А1он

Мареј доби вајлд-карта за турнирот во Сан Диего

Ана Ололовска

Завршницата во женскиот тенис ќе се игра во Гвадалахара

А1он

Зверев: Против Ѓоковиќ мора да играш совршено, инаку нема да победиш

Ана Ололовска

Дел Потро очекува скоро враќање на тенисот

Ана Ололовска

Азаренка: Време е да се разговара за задолжителна вакцинација во тенисот

А1он