Симеоне прогласен за најдобар тренер на деценијата според ИФФХС

Од:

Меѓународната федерација за историја и статистика на фудбалот (ИФФХС) го прогласи предводникот на Атлетико, Диего Симеоне за најдобар тренер од 2010 до 2020 година.

Педесетгодишниот Аргентинец, веќе беше прогласен од страна на ИФФХС за најдобар тренер во 2016 година.

Второто место му припадна на сегашниот тренер на Манчестер сити, Хосеп Гвардиола, додека трет е Јирген Клоп од Ливерпул.

Атлетико Мадрид предводен од Симеоне, стана шампион на Шпанија во сезоната 2013/14, двапати ја освои Лигата на Европа и двапати стигна до финалето во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

Драган Стојковиќ – Пикси официјално селектор на Србија во следните три години

Жарко Настоски

Почина фудбалската хрватска легенда Златко Крањчар

Ана Ололовска

Робинсон: Лев бек не е природна позиција за Алиоски, не верувам дека ќе остане во Лидс

Жарко Настоски

Наполи ја заврши сезоната во Европа, италијанскиот тим елиминиран од Гранада

Жарко Настоски

ВИДЕО: Српски судија поништи гол во 93 минута, цела гостинска екипа сосе тренери го бркаше по теренот

Жарко Настоски

ФК Тетекс одбележа 68 години постоење, повлечен дресот со број 4 во чест на неодамна починатиот Бошко Блажевски

Жарко Настоски