Силва: Драго ми е што поминав десет години во Манчестер Сити

Од:

Фудбалерот од средниот ред на Манчестер сити, Давид Силва, даде проштално интервју пред да го напушти англискиот тим.

dobivaj vesti na viber

– Сè беше совршено за мене. Кога пристигнав во Манчестер сити, не мислев дека ќе останам овде толку долго. Покрај фудбалот, трофеите и други работи, секогаш ќе се сеќавам на љубовта кон луѓето, и ова е најважната работа. Потпишувањето на договор со Манчестер сити е една од најдобрите одлуки во мојот живот, навистина ми се допадна овде, како и на семејството. На крајот на краиштата, не е секогаш лесно во странска земја, но имав среќа. Дадов максимум, имам добра статистика, но цело ова време имавме одличен тим со висок морал. Горд сум што поминав толку време во Манчестер сити, изјави Силва.

Шпанецот е во Манчестер сити од 2010 година, со 433 настапи за тимот, 77 голови и 140 асистенции.

На крајот на сезоната 2019/20 година, 34-годишниот Силва ќе го напушти клубот.

Би можело да ве интересира

Милан ја купува ѕвездата на Манчестер Сити

А1он

Сити двојно му ја зголеми платата на Силва

А1он

Силва е подготвен да го продолжи договорот со Челзи до 2023 година

А1он

Учеството на Рамос на натпреварот против Манчестер сити останува под знак прашалник

А1он

Манчестер сити ги помина Реал и Барселона во листата на најскапи клубови

Ана Ололовска

Манчестер сити подготвува нов трансфер од 100 милиони фунти за англиски репрезентативец

А1он