Шведска го освои петтото место на СП во ракомет

Од:

Шведска го освои петтото место на Светското ракометно првенство кое се игра во Германија и Данска, откако ја совлада Хрватска со 34-28 (16-13).

Двете репрезентации веќе имаа обезбедено пласман во квалификациите за ЛОИ 2020 во Токио

Швеѓаните доминираа во натпреварот и како штоодминуваше времето така ја зголемуваа својата предност и на крајот заслужено триумфираа. Хрватска правеше премногу технички грешки во нападот, а ни одбраната не беше вечерва на ниво, па поразот се чинеше неизбежен.

Екберг со шест гола беше најпрецизен кај победниците, додека кај Хрватите се истакна Степанчиќ со 5.

Би можело да ве интересира

Кадетите ги добија противниците за СП 2019

ИХФ го прогласи идеалниот тим, Хансен МВП

Наум Локоски

Данска „ја згази“ Норвешка во финалето на Светското ракометно првенство

Наум Локоски

Франција подобра од Германија во дуелот за третото место на ракометниот Мундијал

Наум Локоски

СП 2019: Шпанија преку Египет до квалификации за ОИ 2020

Наум Локоски

Норвешка е вториот финалист на Светското првенство во ракомет

Наум Локоски